8 tipů na zvýšení vaší efektivity

Všichni máme své sny, dokonce i určité představy či snad i plány, jak jich dosáhnout. A pro některé, zdá se, je to procházka růžovou zahradou. Někdy ale nemusí už zbývat energie nebo čas na to, abychom se po všech těch nezbytných úkonech věnovali ještě činnostem, které nám osobně přinášejí radost, zadostiučinění a pocit seberealizace.

Díky dlouhodobému home officu, kterým mě tento rok obdařil, jsem měla prostor trochu experimentovat a zjistit, jak se vypořádat s nekonečnou a nervy drásající únavou, která mě v každodenním závodu o čas sužovala. A zjistila jsem spoustu užitečných věcí, o které se s vámi chci teď podělit!

Předně musím říct, že mnoho z těch věcí bych za jiných okolností nevyzkoušela. Chyběly by k tomu čas, energie a tím pádem i dostatečně silná vůle. Práce z domova sice může mít své nevýhody (pro ostatní, já zatím stále žádné nenašla), ale rozhodně ušetříte neskutečné množství času, který můžete potom věnovat odpočinu a dále i vlastnímu rozvoji. Takže za seznam těchto aktivit, které mi pomáhají zvládnout toho během dne daleko víc než kdysi, opravdu vděčím času ušetřenému na dojíždění do Prahy.

Myslím, že každý z nás hledá způsoby, jak se necítit neustále tak unaveně, jak zvládnout během dne víc a víc, jak se prostě stát superženami a supermuži, jaké z nás moderní společnost chce mít. A tak zkusíme tamhle to a tady tohle. Co jsem si v posledních dnech uvědomila, je však to, že je nutné všechny tyto návyky dodržovat dohromady. Současně. Ve stejnou dobu.

Zpočátku se můžou některé zdát ochromující, ale nebojte, naskakovat se na ně dá postupně. Vím, že pro každého funguje něco jiného, ale i kdyby tenhle seznam měl pomoci jen jednomu člověku, musím se o něj s vámi podělit.

Takže, připraveni? 🙂

1. Sklenice vody po ránu a pitný režim

Bude to úplně první věc, kterou ráno uděláte. Dokonce možná ještě předtím, než stačíte úplně rozlepit oči. Tělo je po celé noci pořádně dehydratované a sklenice čisté vody po ránu vám pomůže nastartovat oběh a vstát z postele lehčeji.

Připravte si k posteli večer předtím, než se uložíte ke spánku, láhev nebo sklenici s vodou. Pokud ji budete mít na dosah ruky z postele, tím lépe. Zajistíte tím, že vodu budete moci vypít skutečně hned, nikoliv s myšlenkou, že „jen, co se dostanete do kuchyně“, „jen, co dopijete kafe“, „jen, co si vyčistíte zuby“ a nakonec „jen, co doběhnete na autobus“.

Ne, vypijte ji hned. Každé ráno. A sledujte, jak se dějí zázraky.

A samozřejmě, když takhle pěkně vykročíte, nezapomeňte si během dne hlídat i ten tisíckrát skloňovaný pitný režim.

2. Zkuste říct kofeinu NE

Já vím, já vím. Pro nás pro všechny znamená káva tolik, je to ranní rituál, probouzedlo, společenská smlouva, důvod protáhnout si nohy na cestě do kuchyňky i chvilka klidu, se můžeme odtrhnout od svých běžných starostí. A ta chuť, ta vůně! Já vím, kávu mám také ráda.

Přesto všechno musím říct, že jsem kávu slavnostně pít přestala a už se k jejím lahodným chuťovým křivkám nehodlám nikdy vrátit. Proč? Někdy je prostě dobré uvědomit si, že i když je něco líbivé a na povrchu skvělé, může nám to uvnitř způsobovat více škody než užitku. A tak to bylo v mém případě i s kávou.

Po jejím vysazení před dvěma měsíci jsem si nemohla nevšimnout rozdílů v tom, jak se ve svém těle cítím, a uvědomila jsem si, kolik problémů, se nimiž jsem se potýkala, bylo umocněno nebo přímo způsobeno nadměrnou konzumací kofeinu.

Označila bych se přitom za zodpovědného konzumenta kávy, moje denní dávka zřídkakdy přesáhla dva šálky denně a odpolední kávu jsem se vždy snažila stihnout během brzkých odpoledních hodin tak, aby mi nezasahovala do spánkového režimu. Přesto zpětně musím říct, že nespavost a nemožnost usnout, přestože jsem byla k smrti unavená, můžu přičítat právě konzumaci kávy. A nejen to.

Jako asi každý jsem měla v životě své vrcholy i pády a z mnoha těchto pádů jsem si odnesla šrámy, které mi dodnes způsobují úzkosti a panické záchvaty. Po vysazení kávy z  jídelníčku se s nimi potýkám znatelně méně. A každý, kdo jimi kdy trpěl ví, že to je k nezaplacení!

A nakonec, poté co překonáte první týden dva, v závislosti na tom, jak moc jste na kávu navyklí, se bez ní budete cítit mnohem odpočatější, energičtější a připraveni na cokoliv, co vám den přinese.

Z celého seznamu se tento krok může zdát jako ten nejobtížnější, ale přísahám – opravdu to za to stojí!

3. Přerušovaný půst

Jedna z novinek, kterou jsem zařadila teprve nedávno, už po pár dnech ale cítím rozdíl. Přerušovaný půst funguje tak, že si během dne vymezíte časové okénko, během kterého můžete jíst, a po zbytek času držíte půst. Pro začátečníky a ženy se doporučuje poměr 10 hodin stravování ku 14 hodinám půstu, je ovšem možné i přitvrdit na režim 8 : 16. Znám i takové, kteří jedí jen jednou denně!

Protože na sebe ovšem nejsem zas takový tvrďák, jaký bych ráda byla, vydala jsem se cestou toho nejmenšího odporu, tedy režimem 10 : 14. Protože jsem spíše sova a stále ráda ponocuji, začínám snídaní v 10 hodin a večeři musím stihnout do osmi do večera. Jsem dlouhá léta zvyklá na snídani hned po probuzení, takže ranní čekání na první jídlo je pravděpodobně ta nejnepříjemnější část, ani zdaleka však není tak těžká, jak jsem čekala. Ovšem ale platí, že stále pracuji z domova.

A jaké jsou výsledky? Mám menší chuť na sladké a jiné nezdravé pochutiny během dne, eliminuje se tím noční mlsání a obecně toho člověk sní podstatně méně. V průběhu dne mám víc energie a neunavím se tak rychle, takže se můžu pustit do psaní třeba i po práci. Což by dříve nepřipadalo v úvahu.

4. Pár minut tance pro probuzení

Jak už jsem zmínila, jsem sova. Probouzení a lezení z postele je pro mě snad ta nejobtížnější věc z celého dne. Člověk pak často nevstává s tou nejlepší náladou. Já osobně si připadám jako fialový mimoň z filmu Já, padouch 2. Nebo alespoň jsem si tak připadala, před tím vším.

Takže, jak s tím zatočit? Je snadné si přečíst, že pohyb po ránu člověku rozproudí krev a připraví ho na jeho náročný den. Otázkou však zůstává, jak toto převést do praxe, že? Pokud si ráno připravujete snídani, make-up nebo cokoliv jiného, postačí vám zapnout si k tomu oblíbenou hudbu a trochu se rozvlnit do jejího rytmu. Pár minut tance u kuchyňské linky a den je o poznání barevnější!

5. Pravidelné vstávání

Tohle je zvyk, na kterém stále pracuji. Přesto ale už teď vím, že ve dnech, kdy se mi podaří vstát mezi sedmou a osmou hodinou, toho stíhám víc a jednoduše jsem sama se sebou mnohem spokojenější.

Řada známých osobností historie se tímto pravidlem řídila také: vstávali nejen pravidelně, ale také brzy ráno. Snad je to tím, že má člověk potom pocit, že den využil na maximum. Stihnout si odškrtnout několik svých restů ještě před snídání je přeci jen fajn.

6. Meditace

O meditaci píšu často, píšu ráda. Pro lidi, kteří ji nikdy nevyzkoušeli, se to může zdát nepochopitelné, ale ti, kteří s meditací a vědomým dýcháním mají své zkušenosti, vědí.

Jedná se o jednoduchou metodu, jak rychle (může vám zabrat od pár minut při jednoduchých dechových cvičeních až k několika desítkám minut) a efektivně (rozdíl na sobě pocítíte hned a trvá!) snížit stres a vrátit svou pozornost zpět k problémům, které potřebujete řešit. Nebo ke snům, které si chcete plnit.

Nikdy přitom meditace nebyla tak dostupná jako dnes. Ať už sáhnete po meditační aplikaci (sama můžu doporučit Calm, i kdyby jen jeho bezplatnou verzi) nebo nepřeberném množství videí na YouTube, nemůžete udělat chybu.

7. Stravovat se zdravěji a vědomě. Totéž platí i pro alkohol

Ano, i tohle tady už bylo, že? Nejsem ovšem zastánce tvrdých diet a omezení, pevně věřím ve zlaté pravidlo „všeho s rozumem“. Jenom je nutné naučit se ten rozum (a potřeby svého těla) vnímat a řídit se jimi.

Ať už se jedná o únavu blížící se kómatu po burgeru s hranolkami nebo dehydrataci a bolest hlavy po noci hýřící cidery a neonovými světly velkoměsta, je dobré se z těchto stavů ponaučit. Nemá cenu si nic zakazovat, jen je fajn si uvědomit, kdy se bez některých potravin člověk raději obejde, protože by si po nich stejně připadal unaveně, malátně a (v mém případě) také úplně neschopně.

8. Žádný Facebook a zprávy před spaním

Množství z bodů výše vám pomůže kvalitněji spát. Zde to platí dvojnásob. Možná na sociální sítě moc nechodíte a nezajímá vás, co se děje ve světě. Jste šťastlivec. Pro mě jako chronického nespavce byl tento zlozvyk však obzvláště nebezpečný. 

Mnozí z vás to jistě také znají: nemůžete usnout, minuty pomalu ubíhají a vaše oči ne a ne se zavřít. A tak si řeknete: „Jasně, podívám se, co je nového na Facebooku (Instagramu, ČT24, kdekoliv)… To nemůže uškodit.“ V lepším případě to skončí tak, že hodiny a hodiny scrollujete Instagramem a rozdáváte srdíčka, v horším se naštvete nebo vyděsíte při čtení zpráv ze světa a komentářů pod nimi. Výsledkem jsou promrhané hodiny, které jste mohli využít ke spánku (nebo dělat něco obecně konstruktivnějšího), a namísto toho, aby vás daná aktivita uspala, vás často naopak ještě více probudí. Odkládáte telefon a začínáte nanovo.

Pokud nemůžete usnout, můžete vyzkoušet hned několik technik (po vyřazení kofeinu a sladkostí před spaním z jídelníčku). Je možné si pustit audioknihu nebo příběh z mobilu, Spotify, YouTube nebo již zmiňovaný Calm se svými příběhy na dobrou noc by měly postačit. Další možností je pustit si uklidňující hudbu nebo zvuky přírody – jako malí jsme s bráchou poslouchali zvuky bouře nebo klokotající řeku na CD. Teď mám nejraději zvuk mořských vln převalujících se na pobřeží. Meditace a hluboké dýchání fungují také skvěle.

Mou nejoblíbenější činností před usnutím je ovšem imaginace, vymýšlení vlastních příběhů. Člověk se může pustit kamkoliv, dělat cokoliv, poznat kohokoliv. A při tom všem pohodlně odplachtit ke spokojenému spánku.

Co pomáhá s efektivitou vám? 🙂 Komentujte, lajkujte, sdílejte a brzy zase na viděnou!

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: