Chrudim: Město nečekaných zákoutí

Chrudim. Jméno, které nejspíš nikoho nezaujme, ani neurazí, by vaší pozornosti rozhodně nemělo uniknout. Označuje totiž východočeské městečko ležící jen pár kilometrů od Pardubic, které mnozí považují za Bránu Železných hor a které má až překvapivě mnoho co nabídnout. Přiznám se, že pro mne Chrudim byla velkou neznámou, ale pouze do doby, než jsem se sem mohla díky jedné z terénních praxí organizovaných mým milovaným oborem Sociální a kulturní ekologie podívat.

 

Návštěvě náměstí neutečete

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Resselovo náměstí

Naše výprava započala na rozlehlém Resslově náměstí, které je pojmenované po místním rodákovi a vynálezci lodního šroubu Josefu Resselovi. Náměstí dominuje velký novogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který v sychravém květnovém odpoledni, kdy jsme Chrudim navštívili, působil spíše netečně a surreálně. Kostel byl zřejmě postaven ještě předtím, než se z Chrudimi stalo královské město někdy před rokem 1276, a po celou dobu jeho existence jej stíhaly různé pohromy. Druhou dominantou náměstí je potom pískovcový barokní mariánský morový sloup Proměnění
Páně, který byl vystavěn v barokním stylu po poslední morové epidemii v českých zemích. Z náměstí jsme se ale brzy pustili k revitalizovanému městskému náhonu, neobyčejnému místu téměř přímo v srdci města.

 

Kopretiny a klokotající voda v náhonu

0BB959F8-EAA1-4466-9398-8A0DEF1A21FB

Náhon a dále okolí památkově chráněných středověkých městských hradeb včetně všemožných kulturních památek je místo, kde zažijete zábavu i romantiku. Na procházce podél náhonu se můžete zasnít u instalovaného mlýnského kola, obdivovat místní rybí přechod a kochat se při tom stráněmi plných kopretin. Děti (a snad nejen je) bude jistojistě lákat zurčící voda a uměle vytvořené meandry k rozpoutání divokého dobrodružství. Stezka kolem náhonu nás zavedla až na náměstí U Vodárny, okolo kterého zaujmou především na české poměry netradiční malé zahrádky, které jako by nás přenesly na jiné místo – snad do Holandska, snad do Středomoří.

Z kostela muzeum

Chrudim, náhon, náměstí U VodárnyVýhled na malebné zahrádky pod hradbami i kulturní památky na hradbách, jako je například Dům Na Puši nebo Mydlářovský dům, nabízí překvapivou atmosféru, kterou bych jako Chrudimi neznalý tvor nečekala. Strmými schody jsme se dostali zpět do vnitřních prostor hradeb a naše krátká exkurze skončila v kostele sv. Josefa. Jedná se o podivuhodnou budovu, jež byla vystavěna v 17. století pro účely kapucínského řádu, ale v roce 1948 byla řeholníky opuštěna. V dnes již zrekonstruované stavbě bývalého kostela sídlí Muzeum barokních soch. Prostory rovněž slouží jako jedno z kulturních center města Chrudim.

 

A příště do lanového parku!

Chrudim toho ovšem nabízí mnohem víc, než co jsme stačili během našeho krátkého pobytu navštívit. Z těchto neobjevených míst mě zaujaly především chrudimské rekreační lesy, které zahrnují jak lanový park s překážkami v různých obtížnostech, jež budou bavit jak děti, tak i dospělé, tak i nedalekou rozhlednu Bára. Ta byla sice nedlouho po své kolaudaci zničena tornádem, ale dnes již opět stojí a je možné se z jejího vrcholu kochat výhledem do kraje.

 

 

Chrudim, to zvláštní město, vás navíc nenechá ve štychu, ani pokud jste zapomnětliví a roztěkaní tak, jako já. Přestože jsem si při balení na výlet zapomněla zabalit své tofu pomazánky i sójový jogurt (zkrátka vše, co bylo v ledničce), místní zdravá výživa mně nenechala jíst po celý týden jen suchý chleba a ještě sušší ovesné vločky. A co víc si přát?

Chrudim si tak rozhodně vysloužila doporučení k návštěvě. Navíc pokud už budete v Chrudimi, v okolí se najde mnoho dalších zajímavých míst, která navštívit.

 

Ale o tom zase jindy.

 

Náhon, Chrudim
Upravený náhon, Chrudim.
Chrudim, náměstí U Vodárny
Náměstí U Vodárny, Chrudim.

 

Rybí přechod, náhon, Chrudim
Rybí přechod, Chrudim.
Mostík přes náhon, Chrudim.
Most přes náhon, Chrudim.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s