5 pomocníků, bez kterých se v létě neobejdete

Další horký, slunečný víkend za námi. Protože se dá předpokládat, že takových víkendů (a nejen jich) bude v následujících týdnech a měsících přibývat, není na škodu si připomenout pět základních a nikdy nestárnoucích triků, parťáků a pomocníků, kteří nám pomůžou si tyto dny užít na maximum. Schválně – zkuste se ještě před čtením zamyslet. Dokážete je vyjmenovat všechny?

1. Pitný režim

Jistě, jistě, může to znít jako klišé. Přece jen už všichni víme, že pravidelně doplňovat tekutiny je nutné. Je to vlastně základní rada, ať už se snažíte vyležet z chřipky nebo shodit pár kilo. Proč to tedy zdůrazňovat znovu? Především v parných letních dnech, kdy nepřítel úpal číhá na každém kroku, je totiž nutné mít to stále na paměti.

Čím více vody využijeme (třeba formou potu při rozmanitých a různě náročných venkovních aktivitách), tím více je potřeba ji doplňovat. Často se mi ale stává – a v tom tkví podle mne největší nástraha– že si žízeň v takových dnech neuvědomím a na vodu si nevzpomenu buďto vůbec, nebo mám na ni dokonce jakousi „nechuť“. V takových případech mohou přijít pocity únavy, stupňují se pocity úzkosti, začíná bolet hlava a tak dál. Pokud je k tomu ještě ve hře alkohol, nebezpečí dehydratace a úpalu se zvyšuje.

 

Dnes naštěstí existuje mnoho zdravých a chutných způsobů, jak překonat případné nechutenství nebo jak si vodu eko-přátelsky zabalit na cesty. Nejprve spolu pojďme překonat šílené nadužívání plastů a PET lahví. Do čeho je možné vzít vodu „to go“?

Pro fajnšmekry se prodává množství designově lákavých a téměř věčných lahví ze skla nebo nerezu. Pokud rádi sportujete, určitě se u vás doma najde nejedna lahev na kolo nebo na fitness – i ty se dají použít při procházce nebo v kanceláři. Existují také levnější a rozumnější varianty: Stejně dobře totiž poslouží i skleněné lahve od minerálek se šroubovacím víčkem, které se dají běžně koupit ve větších hypermarketech. Voda se dnes dá doplnit všude možně – a máme to štěstí, že je kvalitní a pitná. Nemá tedy cenu kupovat jednorázově vodu v PET láhvi plnou nevyzpytatelných mikroplastů.

 

Jestliže spíše bojujete s tím, že vám čirá voda příliš nechutná, není nic lehčího, než si připravit domácí limonádu – jenom z vody, ovoce a nějakých bylinek ze zahrady. Na osvěžení i zvednutí nálady můžete smíchat šťávu z půlky citrónu a litr a půl vody. Ráda si také do konvičky o stejném objemu nakrájím citrón (ideálně bez chemického ošetření) na kolečka, doplním ho čerstvou mátou a doleju vodou. Toto řešení je chuťově jemnější variantou, a navíc se dá vodou doplňovat opakovaně.

U použitého druhu ovoce se fantazii meze nekladou – ať už použijete pomeranč, maliny nebo třeba meloun, hlavní je, že svůj cíl doplnit tekutiny jste splnili a navíc – s grácií!

IMG_0096

 

2. Klobouky, čepice, kšiltovky!

Ruku v ruce s úpalem chodí úžeh. Ten vzniká, když se člověk příliš dlouho pohybuje nechráněn na přímém slunci. Mnohé ale dlouhodobý pobyt na sluníčku z nějakého neznámého důvodu láká, ostatní se mu rovněž ne vždy úspěšně vyhnou – třeba i při něčem tak nevinném, jako je procházka lesem. Nejjednodušší způsob, jakým se úžehu vyhnout, je pořídit si, anebo lépe začít nosit již pořízenou, letní pokrývku hlavy.

Mé nejoblíbenější jsou klobouky a ve sbírce mám aktuálně dva – jeden elegantnější, holčičí a ten druhý, který přes protesty mého manžela, totiž ty, že v něm vypadám jako středomořský rybář, můžu nosit i k běžnějším, pohodlnějším outfitům. Svou službu ale udělá i kšiltovka, šátek nebo lehčí čepice. Můžete být šik, originální, a navíc tím chránit před přehřátím svou nejcennější část!

IMG_0098

 

3. Ochranný faktor a zodpovědné opalování

Kde je pitný režim a kde jsou klobouky, tam samozřejmě nesmí chybět ani opalovací krém. Na trhu je dnes tolik různých značek, variant a druhů produktů, že si vybere opravdu každý. Vyplatí se sledovat složení i doplňující informace a je dobré mít na paměti, že ne vždy značka zvučného jména zaručuje ten nejkvalitnější výrobek. Pozorně si také všímejte, zda má krém pouze SPF, který vyjadřuje ochranu pokožky před UVB zářením, nebo zda chrání i před UVA zářením a případně, do jaké míry.

Já aktuálně dopatlávám staré krémy, které mi doma zbyly ještě ze staré éry, kdy jsem u kosmetiky ani jídla příliš složení nesledovala a následně se skutečně upřímně divila tomu, že se mi horší akné, kde všude jen může. Až své zásoby zlikviduji, porozhlédnu se po nějakém přírodnějším přípravku, pokud možno bez ropy a karcinogenů. I přes debaty, které se o potřebnosti vysokých ochranných faktorů v opalovacích krémech vedou, jsem totiž přesvědčena o tom, že lidskému zdraví (pokud krém vyberete správně) spíše svědčí než naopak.

IMG_0097

 

4. Sluneční brýle

Pokud patříte mezi upíry, kteří při delším pobytu na sluníčku téměř vzplanou a když jim svítí slunce do očí, tak chodí prakticky poslepu (tak jako já), tento krok vám nemusím představovat. Přesto – sluneční brýle chrání oči před škodlivým UV zářením, což se při schylující se globální ekologické katastrofě vždycky bude hodit. Navíc brýle vypadají vážně dobře, což ukazuje i má (bohužel) neskromná a neminimalistická sbírka. Platí tedy totéž, co o nošení klobouků – ochráníte své zdraví stylově!

IMG_0099

 

5. Jógovat, meditovat, milovat

Pátý bod je volnější, ale o to důležitější. Pro mě ho ztělesňuje jóga, hluboké dýchání při meditaci a pocity, které je provázejí; pro vás to může být něco jiného – běh, jízda na kole, procházka lesem, procházka šumícím centrem města… Pro někoho je to prý dokonce i doba úklidu! Mluvím tu o činnosti, která nám každému pomáhá se zastavit nebo alespoň přibrzdit ve shonu moderní doby. Uvědomím si při ní, co všechno krásné v životě mám, že každý okamžik je dar – dar v mých rukách, a znovu si připomenu, proč jsem právě já na světě.

Může to znít triviálně, ale právě z toho pramení stav štěstí a spokojenosti. Právě tyto chvilky nám vracejí život do vlastních rukou a dávají nám sílu pokračovat. Proto je nesmíme zapomínat aktivně vyhledávat a hýčkat si je. A kdy jindy je na to lepší čas, než na jaře a v létě, kdy kolem všechno pučí, zraje a dospívá?

IMG_0101

 

Bez čeho se v létě neobejdete vy? Jaké máte zkušenosti s opalovacími krémy eko-přátelštějších značek? Znáte další triky, kterými vyzrát na zlověstné duo Úpal&Úžeh? Při které činnosti si nejvíce odpočinete od zbytku světa?

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s